Pārvalžu kontakti
Audriņu pagasts
Bērzgales pagasts
Čornajas pagasts
Dricānu pagasts
Feimaņu pagasts
Gaigalavas pagasts
Griškānu pagasts
Ilzeskalna pagasts
Kantinieku pagasts
Kaunatas pagasts
Lendžu pagasts
Lūznavas pagasts
Maltas pagasts
Mākoņkalna pagasts
Nagļu pagasts
Nautrēnu pagasts
Ozolaines pagasts
Ozolmuižas pagasts
Pušas pagasts
Rikavas pagasts
Sakstagala pagasts
Silmalas pagasts
Stoļerovas pagasts
Strūžānu pagasts
Vērēmu pagasts

Ozolmuižas pagasts 

2009. g. 26. februāris

Pagasta kopējā platība: 4900,1 ha,
tajā skaitā: meži - 824 ha,
l/s izmantojamā zeme - 3273 ha.
Iedzīvotāju skaits: 1055 (uz 01.07.2012)

Ozolmuižas pagasts atrodas Rēzeknes novada centrālajā daļā. Pagasta teritoriju šķērso dzelzceļa līnijas Rīga — Maskava un Sanktpēterburga — Varšava, bet ziemeļu daļā — valsts nozīmes automaģistrāle Rīga — Maskava, Rēzeknes apvedceļš, kurš savieno automaģistrāles Rīga — Maskava un Sanktpēterburga — Kauņa, kā arī novada nozīmes autoceļš Rēzekne — Ciskādi — Ružina. Ozolmuižas pagasta administratīvais centrs Ozolmuižas ciems atrodas 7 km attālumā no Rēzeknes pilsētas centra, pagasts robežojas ar Rēzeknes pilsētu, Ozolaines, Sakstagala un Audriņu pagastiem.
 
Pagasts bagāts ar derīgajiem izrakteņiem, te atrodami grants, smilts, saldūdens kaļķiezis, kūdra (Bumbišku kūdras purvs, 64 ha).
 
1990.gadā Slobodas pagasts tika pārdēvēts par Ozolmuižas pagastu. Ozolmuiža ir sena apdzīvota vieta, kur ir bijusi muiža, kuras kungu māja atradās gleznainā parkā. Šī māja tika nojaukta 20.gs. 20. gados.
 
Ozolmuižas Romas katoļu baznīca, valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, celta 1820.gadā par grāfu Pētera un Marijas Plāteru — Zībergu līdzekļiem. Baznīca ir akmens būve ar nelielu torni. Tajā ir trīs zvani un trīs altāri. Netālu no baznīcas ceļmalā ir draudzes kapsēta, kurā apbedīts ilggadējais prāvests Vits Urbels (1878 — 1973).
 
Pagasta teritorijā ir 23 apdzīvotas vietas, no kurām vislielākā ir Ozolmuižas ciems ar 324 iedzīvotājiem, pēc tam seko Lielie Garanči ar 114 iedzīvotājiem, Jaunsaimnieki (90 iedzīvotāji), Spundžāni (58), Mazie Garanči (53). Lielākā daļa darbaspējīgo iedzīvotāju strādā Rēzeknes pilsētas uzņēmumos un iestādēs. Pagastā nav savas skolas, tāpēc bērni tiek pārvadāti uz Rēzeknes pilsētas un Sakstagala pagasta izglītības iestādēm.
 
Lielākie darba devēji pagastā ir pagasta pašvaldība, kas nodarbina vidēji 25 cilvēkus, z/s Lukstiņmājas (15). Darbību plāno uzsākt SIA “SEDAK”, kas plāno nodarboties ar zivju produkcijas pārstrādi Ozolmuižas ciemā un nodarbināt vairāk par 10 cilvēkiem. Daļa iedzīvotāju strādā zemnieku saimniecībās. Pagastā ir vairāk kā 30 aktīvas zemnieku saimniecības, kuras nodarbojas ar graudkopību, piena, dārzeņu ražošanu, aitkopību u.c. Lielākās zemnieku saimniecības ir Lukstiņmājas (īpašnieks I.Ķipurs, nodarbojas ar dārzeņkopību, graudkopību), Spāres (īpašnieks V.Žukovs, nodarbojas ar graudkopību), Druva (īpašnieks A.Agafonovs, nodarbojas ar graudkopību), Irbītes (īpašniece S.Stāka, nodarbojas ar piena ražošanu), Krīveņi (īpašnieks A.Kaupers, nodarbojas ar piena ražošanu), Aveņi (īpašniece L.Melne, nodarbojas ar piena ražošanu), Kalēji (A.Kjakste, nodarbojas ar zivju audzēšanu, tūrismu, graudkopību), Untumi (īpašnieks A.Lebeds, nodarbojas ar tūrismu, zirgkopību), Silvija (īpašnieks G.Omuls, nodarbojas ar tehnikas pakalpojumu sniegšanu), Rjabiņins (nodarbojas ar sausās lopbarības tirdzniecību) u.c.
 
Kopš 2000.g. pagastā darbojas kultūras nams, tajā aktīvākie pašdarbnieki ir jauniešu breika deju grupa FREESTYLE, kas savu darbību sāka 2002.gadā, un ir pieprasīta ne tikai savā kultūras namā, bet arī kaimiņu pagastos. 2002.gadā tika izveidota folkloras kopa Ūzuleni (vadītāja Marija Andina), kas bija starptautiskā folkloras festivāla Baltica 2003 dalībniece. Kopa cieši sadarbojas ar sabiedrisko organizāciju Daugavas Vanagi. Pagasta parkā ir ierīkota neliela estrāde, kur katru gadu tiek svinēti Līgo svētki un Annas diena, kas jau ir kļuvusi par pagasta tradīciju. Darbojas ģimeņu klubs Bišu strops. Spundžānos, Safronovu mājās Andreiki 1991.gadā uzņemta pirmā mākslas filma latgaliešu valodā Cilvēka bērns (režisors Jānis Streičs).
 
2003.gada vasarā ciemā atklāts sporta laukums. Katru gadu pagastā notiek sporta svētki, kuros piedalās vietējie, kaimiņu pagastu un Rēzeknes sportisti.
 
Ozolmuižas pagastā atrodas valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis Spriņģu pilskalns (Golberova gora), vietējās nozīmes arheoloģijas piemineklis Voronovas senkapi, kā arī Ozolmuižas kapliča, zvanu tornis un vārti, kas ir vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļi (19.gs.). Vietējās nozīmes aizsargājamais dabas objekts kopš 1972.g. ir arī Ozolmuižas parks (4,4 ha), kurā ir stādītas liepu un egļu alejas.
 
Ar Ozolmuižas pagastu saistītas šādas ievērojamas personības: A.Grancovska (1875 — 1955), tautskolotāja; Antonijs Springovičs (1876 — 1959), pirmais latviešu katoļu arhibīskaps, metropolīts, apbalvots ar Triju zvaigžņu ordeni; Jezups Trasuns (1898 — 1978), Latvijas Republikas Satversmes sapulces un pirmo Saeimu deputāts, sabiedrisks darbinieks; I.Skudrovs (1895 — 1965), Lāčplēša kara ordeņa kavalieris; J.Gaidulis, pagasta vecākais, lauksaimniecības biedrības priekšsēdētājs; F.Gaidulis, a/s Bekona eksports padomes loceklis.
 
Ilgus gadus pagasta teritorijā darbojās Voronovas zirgaudzētava. Voronovas zirgi piedalījās gan vietājās, gan PSRS mēroga sacensībās un vairākkārt ieņēma godalgotās vietas. Visa mūža garumā zirgus trenēja un aktīvi piedalījās sacensībās sporta entuziasts, nopelniem bagātais sporta meistars Alberts Rutkis. Vienlaicīgi ar SIA Ozolmuiža likvidāciju tika likvidēta arī zirgaudzētava. Zirgkopības tradīcijas pagastā turpina z/s Untumi (dibināta 1993.g.), kas viena no pirmajām pievērsās tūrisma nozarei. Kopš 2001.gada saimniecībā izvietots Rēzeknes rajona tūrisma informācijas birojs.
 
Kopš 2001.g. 1. jūnija Ozolmuižas pagasta padome izdod savu ziņu biļetenu Ozolmuižas pagasta ziņas. Pagastā darbojas šādas iestādes: bibliotēka, kurā pieejams
pastāvīgais interneta pieslēgums, kopētāja, faksa, datortehnikas pakalpojumi, feldšeru — vecmāšu punkts, kultūras nams, sociālās palīdzības centrs, pagasttiesa, komunālā saimniecība. Ozolmuižas ciemā darbojas sadzīves pakalpojumu centrs, kas sniedz veļas mazgāšanas, gludināšanas, kā arī dušas pakalpojumus. Ir nodrošināta regulāra sabiedriskā transporta satiksme ar Rēzekni.
 
Tūrisma objekti: Ozolmuižas katoļu baznīca, zvanu tornis un vārti, Ozolmuižas kapliča, Spriņģu pilskalns, Voronovas senkapi, Ozolmuižas parks, z/s Untumi (izjādes ar zirgiem, tūrisma informācija, stārķu ligzdas dzīves vērošana ar datora ekrāna palīdzību, fotogrāfa pakalpojumi, viesību norises organizēšana un apkalpošana, tel.  4631255 ), z/s Kalēji (makšķerēšana, telts vietas, atpūtas mājiņas, tel. 6405369), Eduarda Ķipura saimniecība Kalniņmājas (koka karošu izgatavošana, vecu žurnālu, mūzikas instrumentu un darba rīku kolekcionēšana, iespējama neliela muzeja apskate). 2005. gadā ir uzsākta velotūrisma maršruta veidošana Ozolmuižas un Sakstagala pagastos.

Meklēšana

Kalendārs

 
POTCPSSv
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Autorizēšana

total_time: 0.462253